טיפול באקנה – כל השיטות, כל החומרים לטיפול באקנה

כיצד מתבצע טיפול באקנה?

רוב האנשים אשר סובלים מאקנה, יהיו בעלי אקנה קל. הטיפול הוא בדרך כלל עם תרופות OTC (תרופות ללא מרשם) המכילות את החומרים הבאים:

רסורצינול (חומר כימי)- העוזר להפחתת קומודונים ומיליומים, מכיל גבישי פנול ומשמש גם לטיפול בקשקשת, אקזמה ופסוריאזיס.

בנוזאיל פרוקסיד- תכשיר בקטריוסטטי (מעכב צמיחת חיידקים) קומודוליטי (הורס קומודונים( בין התועלות שלו ישנה היכולת לחדור לזקיק השערה ולהגיע לחיידק מחולל הדלקת ולקטול אותו. בניגוד לכמה סוגי אנטיביוטיקה, הוא איננו גורם לתופעה של עמידות החיידק. תופעת הלוואי העיקרית של התכשיר הינה גירוי מקומי, שלרוב בולט בתחילת הטיפול. כ- 1%-3% מהאוכלוסייה רגישים לתכשיר ועלולים לפתח דלקת עור ממגע שתצריך הפסקת טיפול. הבנזויל פרוקסייד הוא אחד המרכיבים הרווחים ביותר בטיפול באקנה ויכול להיות יעיל מאוד בטיפול במקרים מתונים של אקנה לא מודלק. הוא בטוח לילדים כמו גם למבוגרים, ויכול להינתן לצד טיפולים מקומיים או אורליים (דרך הפה) אחרים.

אנטיביוטיקה – התכשירים על בסיס אנטיביוטי מורידים את ריכוז החיידקים בזקיק השערה ובבלוטת החלב, וכפי הנראה יש להם השפעה ישירה גם על הדלקת.
חומצה סליצילית – החומצה הסליצילית היא חומצה ביתא הידרוקסית-BHA. זוהי התחלה טיפולית טובה לכל סוגי העור. חומר זה הוא רב תפקודי, ומתמודד עם הרבה מהסיבות הסיסטמיות של פצעים. החומצה הסליצילית מסיסה בשמן וכך חודרת לנקבובית. יש לה גם תכונה נוגדת דלקת כך שהיא יכולה למעשה להפחית גירוי, נפיחות ואדמומיות.
רטינואידים- תכשירים אלה, הבאים בצורת קרם או ג`ל למריחה על העור, מבוססים על נגזרות של ויטמין A.
טיפול פוטודינמי- טיפול פוטודינמי באקנה מזכיר את הטיפול הפוטותרפי אך קיים הבדל מהותי ביניהם הן בטכנולוגיה והן בתוצאה.

כיצד עובדים החומרים המיועדים לטיפול באקנה?

הבנזויל פרוקסייד עובד על ידי השמדת ה-P. acne, החיידק שגורמת לאקנה. הוא עובד כחומר אנטיספטי (מחטא) וכגורם מחמצן המפחית את מספר הקומדונים, או הנקבוביות הסתומות. לעיתים יידרשו שבועיים-שלושה לפני שתבחינו בשיפור המצב.
שימו לב: בעוד שהבנזויל פרוקסייד מחסל חיידקי P. acne, הוא אינו מעורר את עמידות המערכת החיסונית הטבעית של הגוף בפני החיידק. כך שגם לאחר שפצעיכם מתחילים להיעלם, עליכם להמשיך בטיפול באזורים המועדים לפורענות על עורכם. מדוע? הטיפול הורג את החיידק, אבל לא משפיע על יצור החלב או על הקצב שבו תאי העור היבש שלכם מתחלפים. אם תפסיקו את השימוש בתכשיר – החיידק, וגם האקנה שלכם, יחזרו.
אנטיביוטיקה בדומה לבנזויל פרוקסייד, האנטיביוטיקה מטפלת בהופעת הפצעונים על ידי ריסון החיידק הגורם לאקנה – ה-P. acne – על ידי הגוף ומפחיתה את הדלקת. תהליך זה עשוי לארוך מספר שבועות או אף חודשים, כך שכדאי להתאזר בסבלנות. וזכרו – אינכם נרפאים רק משום שהפצעונים נעלמו. התרופות הן שעושות את העבודה – כך שאם תפסיקו ליטול אותן, סביר להניח כי האקנה ישוב. באותו אופן, הגדלת מינון התרופות לא יעלים את הפצעים במהירות גדולה יותר.

שימוש באנטיביוטיקה מקומית בתדירות גבוהה יותר מהרשום במירשם עלול לגרום דווקא לגירוי גדול יותר של זקיקי השערות ולסתימתם, מה שיגרום להאטת זמן הריפוי. בנוסף, אתם עלולים לסבול מתופעות לוואי שונות כגון: רגישות לאור (וסיכון גדול יותר להישרף בשמש), קיבה עצבנית, סחרחורות, חרלת (בעיית עור מסוימת), סימפטומים דמויי זאבת ושינוי צבע העור -אלה תופעות הלוואי הידועות במקרים קיצוניים של נטילת אנטיביוטיקה לאקנה. יש נשים שדיווחו על שכיחות גדולה יותר הפרשות ואגינליות דלקתיות תופעה בה ניתן לטפל בעזרת תרופות נגד פטריות הנמכרות ללא מרשם או עם מרשם רופא. טטרציקלין אינה ניתנת לנשים בהריון, או לילדים מתחת לגיל 12, משום שהיא עלולה להכתים את השיניים.

חומצה סליצילית כיצד זה עובד? תמיסות חומצה לא מרוכזות, כמו חומצה סליצילית וחומצה גליקולית, יכולות להיות יעילות במקרה אקנה. הן מעודדות את הפילינג של שכבת העור העליונה ופתיחת נקבוביות סתומות, מה שמסייע לתהליך התחדשות התאים הנורמלי. במקרה של אקנה קל, החומצה הסליצילית עוזרת לפתיחת הנקבוביות כדי לפתור ולמנוע פצעונים. אין לה כל השפעה על יצור החלב או על נוכחות חיידק ה-P. acne. בדומה לטיפולי אקנה נקודתיים רבים אחרים, החומצה הסליצילית יעילה רק כשמשתמשים בה לאורך זמן, גם לאחר שהפצעונים נרפאו. השפעתה פגה לאחר הפסקת השימוש בה, כך שעורך יתקלף מחדש בצורה לא אחידה, הנקבוביות תיסתמנה שוב, והאקנה יחזור.

תופעות לוואי: יובש: תופעת הלוואי הרווחת ביותר, בדרך כלל מופיעה בצורה קלה. אם העור מתקלף, מרחו קרם לחות נטול שמן. גירוי: ילדים נוטים יותר לסבול מגירוי עקב שימוש בחומצה סליצילית. אם הגירוי שלכם אינו חזק, נסו להפחית את תדירות השימוש בחומצה. אם, לעומת זאת, הגירוי חזק ונשאר לאורך זמן גם לאחר שהפחתתם את המינון – אל תמשיכו להשתמש בחומצה.

 הרטינואידים משפרים את צורתן של הנקבוביות, ופועלים ע"י שחרור פקקי הקרטין הסותמים את פתחי זקיק השערה. משתמשים בו בד"כ פעם ביום, בשעות הערב. ניתן לשלב אותו עם חומצות ביתא או אלפא הידרוקסיות במהלך היום, במטרה להגביר את היעילות של הרטינואידים ע"י הגברת חדירתם לעור. בכדי להחליט על התדירות, השילוב וסדר המריחה על התכשירים הללו, כדאי להתייעץ עם הדרמטולוג. תופעות לוואי של שימוש ברטינואידים הם בד"כ גירוי מקומי, ולעיתים החמרה קלה במצב בשבועיים הראשונים לטיפול, הנעלמת לאחר מכן. תכשירים אלו גורמים לשכבה הקרנית (החיצונית ביותר) של העור להיות דקה יותר, ועקב כך מגבירים את הסכנה לדלקות בכוויות שמש. בתקופת הטיפול, יש להקפיד ולהשתמש במסנני קרינה. מומלץ לא להשתמש במרכיב זה במהלך ההיריון.

הטיפול הפוטודינמי מטפל בבעיה המקורית ובנרמול הפרשת החלב ולא רק בחיסול חיידק האקנה. הרעיון בטיפול הפוטודינמי הוא למקד את הטיפול אך ורק באזור הנגוע, וזאת ע"י שימוש בחומרים המופעלים על-ידי אור, והקרנת האור רק במקום הנדרש. מורחים על האזור הנגוע משחת ALAאמינו-לבוליניק-אסיד, חומר טבעי הקים בגוף בריכוזים קטנים יותר. בתוך העור הופך ה- ALA לסוג של פורפירין שהינו רגש אור, והוא מצטבר בתוך בלוטות החלב המוגדלות ובתוך חיידקי האקנה (בנוסף לפורפירין שקים בהם באופן טבעי – ראה בהסבר על פוטותרפיה לעיל), וכמעט ולא בעור הבריא. פורפירין מופעל ע"י אור אדום באורך גל 630 ננומטר שהינו אור נראה ולא מזיק. עקב ההארה נוצרות נגזרות חמצן פעילות, שתוקפות את בלוטות החלב המוגדלות ואת חיידקי האקנה. כתוצאה מכך קטנות הבלוטות, הפרשת החלב חוזרת להיות תקינה, והזיהום נפסק.

הרקמה הבריאה מסביב לאקנה אינה מכילה חומר רב ולכן לא תינזק. אחד עד שלושה טיפולים יביאו לרוב להעלמות האקנה. תוצאות הטיפול נמשכות בין חצי שנה לבין ריפוי תמידי. טיפול זה הינו מקומי בלבד ואין לו כל השפעה או פגיעה באיברים פנימיים. תופעות הלוואי הינן זמניות ומקומיות כגון תחושת צריבה בזמן ההארה, אודם וקילוף שנמשכים מספר ימים לאחר הטיפול וחולפים ללא סימן. אחרי כ-3 שבועות ניתן לראות העלמות הנגעים.
יתרונות הטיפול:
• הטיפול מהיר (לרוב מספיק טיפול אחד בלבד)
• הטיפול אינו פולשני
• הטיפול מתבצע ללא הרדמה וללא ניתוח
• לא נותרות צלקות לאחר הטיפול
• הטיפול הוא ללא תופעות לוואי
• הטיפול אינו פוגע ברקמות בריאות סמוכות
• ניתן לטפל בו זמנית וביעילות במספר רב של נגעים באותו אזור

 טיפול באקנה – שיטות מתקדמות

טיפול בחומצה אזלאית- זאת חומצה דה-קרבוקסילית שנחקרה לראשונה בשנות ה-70 כטיפול לפיגמנטציה ובמקרה נמצאה כיעילה לאקנה, היא תרופה אנטיבקטריאלית (נוגדת חיידקים) וכן משפיעה על קילוף והשלת תאי העור, הן בשטח פני העור והן בתוך הנקבובית.

טיפול ברואקוטן– זהו רטינואיד המרפא לחלוטין את רוב מקרי האקנה לאחר כ-4 חודשי טיפול. זוהי התרופה היחידה שמרפאת פצעים, להבדיל מפתרונות אחרים, שיכולים להפחית או לפתור באופן זמני את ההתפרצויות. מעל 50% מהנוטלים רואקוטן לסבב-טיפולים אחד לא יפתחו פצעי אקנה בעתיד. רואקוטן היא האופציות האחרונה שרופאים מציעים לטיפול באקנה. זאת בגלל תופעות הלוואי הרבות והרציניות שלה. תופעות הלוואי כוללות יובש רב של העור והריריות (עיניים, שפתיים ועוד), כאבי פרקים ושרירים, השפעה על תפקוד הכבד ורמת השומנים בדם, דכאון, ואף תועדו מקרים של נטיות אובדניות. רואקוטן איננו ניתן לנשים הרות או המתכננות הריון, בשל יכולתו לגרום למומים עובריים. רואקוטן מפחית את יצירת החלב בבלוטות (ולכן העור "מתייבש"), וכך יש גם הקטנה במספר החיידקים המשגשגים בחלב. התרופה גם גורמת לשינוי צורתן של דפנות בלוטות החלב, באופן שמאפשר "ניקוז" טוב יותר ומונע יצירת קומדונים. רואים גם הטבה בדלקת עצמה, אותה דלקת המאפיינת את האקנה.

גלולות למניעת היריון– הטיפול נחשב כיעיל, אם כי לא כאפשרות הראשונה. גם לגלולות יש תופעות לוואי. אם המטופלת ממילא נוטלת גלולות, ניתן לשלב את שתי התועלות בגלולות המתאימות במיוחד לטיפול גם באקנה. גלולות למניעת הריון (המשלבות אסטרוגן ופרוגסטין לבליעה) הינן לעיתים קרובות הפיתרון נגד אקנה הורמונלי. מינון נמוך של אסטרוגן עוזר לדכא את האנדרוגנים המיוצרים על ידי השחלות, והחומרים החדשים של הפרוגסטין, כולל דסוגסטרל ונורגסטימייט, מצטיינים בפחות "זכריות" מאשר אלה שהרכיבו את הנוסחאות הישנות. התייעצי עם הגיניקולוג שלך כדי למצוא את התרופה הטובה לך ביותר. בעוד תופעות לוואי כמעט שאינן ידועות, יש נשים שבכל זאת דיווחו על כתמים אדמומיים על העור, או התכהות העור (מלסמה -היפרפיגמנטציה). תופעות אלה יכולות להיות מטופלות בעזרת חומרי הבהרה נקודתיים.
ההשפעה של הגלולות היא אנטי אנדרוגנית – משפיעה על רמת ההורמונים הזכריים, הקשורים בהופעת האקנה.

טיפול פוטותרפי – שיטת הטיפול הזו מבוססת על מחקר מדעי מתמשך שהראה חיסול של 99.99 אחוזים מהחיידקים אחרי 2 טיפולים במכשיר. ערכות ה"קלירלייט" (ClearLight) והאיי-קליר iClear מפיקות אנרגיית אור באורכי גל של 400-440 ננו-מטר, בספקטרום צר שנבדק ונמצא יעיל במיוחד לטיפול בחיידקי האקנה ללא גרימת נזקים או תופעות לוואי כלשהן. האור הסלקטיבי מוקרן בעוצמה מהמערכת על פני המטופל, באמצעות שילוב ייחודי של מנורות ומערכת אופטית, ומאפשר טיפול בו -זמני בכל שטח הפנים. הריפוי מתבצע כאשר האור המוקרן פועל על חומר בשם פורפירין הנלווה לחיידקי האקנה. עם חשיפת הפורפירין לאור המיוחד של המערכת, הוא עובר שינוי כימי ומחסל באופן סלקטיבי את חיידקי האקנה. הטיפול המתבצע ללא מגע, באמצעות אור, מונע את הצורך להשתמש באנטיביוטיקה או בתרופות אחרות. הטיפול, הנמשך בין 15-20 דקות, פעמיים בשבוע במהלך ארבעה שבועות.

לאיזה סוגי אקנה מתאים הטיפול ואיך ניתן להגביר את יעילותו?

חשוב לזכור שטיפול באור כחול מתאים לאקנה דלקתית ולא לאקנה עם קומדונים. מכיוון שבמרבית המקרים האקנה אינה רק דלקתית, נשאלת השאלה מה ניתן לעשות כדי להגדיל את אחוזי ההצלחה בטיפול.
ניתן לשלב בטיפול באור כחול תרופות אנטיביוטיות, גלולות ואפילו עם רואקוטן, וזאת כדי להקטין את מינון התרופות, משך הטיפול ותופעות הלוואי. תקופת הזמן הנדרשת לריסון האקנה קצרה יחסית, בין שבועיים לשלושה, אף על פי שקיימים מקרים שבהם יש צורך בטיפול נוסף. כמו למשל, תוספת טיפול תרופתי ברואקוטן. במקרה כזה, נדרש מינון נמוך יותר של רואקוטן מהמקובל בספרות.
לפי הספרות, האור הכחול מתאים בעיקר לאקנה קלה עד בינונית עם מיגולים, ופחות לאקנה ציסטית. יש לציין שמטפלים שונים משלבים טיפול מקומי קרטולטי להסרת הקומדונים. ע"י כך מוגברת יעילות הטיפול.

מהי תדירות הטיפול המומלצת באור כחול, ואלו המלצות מלוות לטיפול?

אין מטפלים באקנה באור כחול כל יום, עקב הצורך בהתאוששות החיידקים הנותרים לקראת הטיפול הבא. הטיפול הוא פעמיים בשבוע או פעם אחת בשבוע. תדירות הטיפול נקבעת לפי גורמים שונים שהעיקריים שבהם: זמינות המטופל (אם יכול לבוא פעמיים בשבוע), חומרת האקנה, דחיפות הטיפול. לעתים בהארכת זמן הטיפול ניתן להסתפק בטיפול פעם בשבוע במקום בפעמיים.
בתחילת הטיפול איני נוטה לשלב טיפול נוסף לאור הכחול. אם יש צורך בכך, ניתן להוסיפו לאחר מספר שבועות. בזמן הטיפול יש צורך במשקפי הגנה, אולם לאחר הטיפול אין מניעה לחשיפה לשמש או לכל פעולה אחרת.

הטיפול באור אדום:

אור כחול באורך 420 הוא בעל חדירה שטחית מתחת לפני העור, ולכן לעתים באקנה דלקתית קשה עם ציסטות גדולות, ובעור שומני מאוד, יעילות הטיפול פוחתת.
אור אדום בטווחים של 670-630, חודר עמוק יותר, ולכן הוא מגיע לבלוטות החלב עם השפעה גם עליהן (8). יש לו גם יעילות מסוימת בטיפול בחיידקי Acne-P בעומק העור, אולם הרבה פחות מאור כחול. לכן, האור האדום תורם לריפוי של דלקת גם שלא באמצעות פעולה נגד Acne-P, אלא בהשפעה על בלוטות החלב וארגנלות תאיות בתאי דלקת (לימפוציטים, מאקרופגים וכו').
החיסרון הבולט בשימוש באור אדום הוא הסינוור עקב עוצמת ההארה, לכן יש לאטום היטב את המשקפיים.
יתרונות:
מחליף טיפולים תרופתיים מקובלים. זמן טיפול קצר ללא כאבים, מונע היווצרות צלקות כתוצאה מאקנה שלא טופל, מתאים לכל סוגי העור וגווני העור, מתאים לבני נוער כבר מגיל צעיר ביותר, מתאים לבעלי זקן, הטיפול קל, זמין ונוח. ניתן לטפל בכל עונות השנה, אין חשיפה אולטרה סגולית, שטח טיפול גדול.
חסרונות:
מאחר ואקנה היא מחלת עור כרונית התלויה בגורמים רבים כגון: מתח נפשי, תנאי עבודה המחמירים אקנה, שינויים הורמונאליים, חוסר איזון הורמונאלי לא מטופל, תורשה ועוד. על רקע סיבות אלו בטווח הארוך יתכנו התפרצויות ברמות שונות ויתכן ויהיה צורך לחזור על הטיפול- ניתן למנוע זאת ע"י טיפול משמר בבית ובקליניקה.
תופעות לוואי:
לטיפול באור אדום ובאור כחול אין תופעות לוואי, לעתים נדירות יש החמרה קלה אחרי טיפול ראשון, עקב הצטברות תוצרי דלקת מפירוק החיידקים. לא נגרמים שיזוף או פיגמנטציה.
האור הכחול אינו גורם לחימום משמעותי. לעומת זאת, האור האדום והקרוב לאינפרה-אדום מחממים את אזור הטיפול. למכשירים האלו יש מאווררים אינטגרליים.
אחוזי ההצלחה הם כ-70% לאורך זמן. לרוב רואים תוצאות טובות אחרי 20-12 טיפולים, אם כי לעתים יש צורך גם ב-50-40 טיפולים עד השגת שיפור. בכ-15% מאלו שעברו טיפול מוצלח יש התעוררות של אקנה קלה יותר הדורשת טיפול נוסף.
יש טענות שהפוטותרפיה באקנה אינה יעילה מספיק, אבל בשילוב סוגי מכשור שונים, ניתן להגביר את יעילות הטיפול. השילוב של סוגי האור השונים נותן תוצאות טובות יותר לטווח ארוך עם פחות התפרצויות חוזרות.
ניתן לשלב בטיפול הפוטותרפי כל טיפול סיסטמי אחר, אם יש בכך צורך. יעילות הטיפול הפוטותרפי מוגברת ע"י שילוב מספר סוגי מכשור ואורכי גל.
לסיכום: הטיפול הפוטותרפי באקנה הוא בדרך כלל עם תוצאות טובות. עלולים להיות כישלונות ולעתים יש צורך לחזור על טיפולים, אבל עם בחירה נכונה של המטופלים והסבר למה ניתן לצפות מהטיפול ניתן להשתמש בשיטה ללא חשש. כמו בכל טיפול, מיומנות הרופא המטפל והבנתו את מנגנון המחלה משפרות מאוד את תוצאות הטיפול. קיימת דעה בקרב רופאי עור שבאקנה קשה לא ניתן לטפל בפוטותרפיה. מניסיוני בעשרות מקרים של פוטותרפיה באקנה קשה ביותר, השילוב של אורכי גל שונים נותן תוצאות טובות מאוד ובזמן קצר. לאחר זמן, אם עדיין יש צורך בכך, ניתן לשלב טיפולים נוספים. יש לקחת בחשבון שלעתים נדרשים טיפולי תחזוקה נוספים מעבר לסדרה הטיפולית הרגילה. כמו בכל טיפול אחר, הסבר נכון למטופלים, תיאום צפיות וקבלת חולים מתאימים משפרים את אחוזי ההצלחה. לאחר 7 שנות שימוש בפוטותרפיה לאקנה היא משמשת כיום בסיס יציב ויעיל במרפאתי לטיפול באקנה, עם תוצאות טובות ברוב המקרים.

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message