תהליך הזדקנות העור

טיפול קוסמטי ונזקי השמש לעור

תהליך הזדקנות העור

יש לזכור כי תהליך הזדקנות העור מתחיל מרגע הלידה. שלא כמערכות גוף אחרות המגיעות לבשלות בגיל מבוגר יותר, עורו של תינוק נחשב בדרך כלל כהתגשמות האידיאל של עור יפה, ומכאן מקור הביטוי "חלק כמו עור של תינוק". בחלוף השנים מופיעים בעור סימנים המבטאים את תהליך ההזדקנות. תה

מבוגרים ברחבי העולם המערבי מוציאים מיליארדי דולרים בכל שנה עבור קרמים "מחליקי קמטים", תכשירים המבהירים כתמי גיל ותחליבים לשמירת רכותו ובריאותו של העור. אבל הדרך הפשוטה והזולה ביותר לשמור על בריאות העור ועל מראהו הצעיר היא הימנעות משהייה ממושכת בשמש.

קרינת השמש ונזקיה לעור

קרינת השמש היא הגורם העיקרי לשינויים שחלים בעור, שאנחנו מייחסים לזקנה. קמטים, רפיון העור, יובש, כתמים, גידולים שונים, הצהבת העור ושינויים במרקמו. למרות כל האזהרות והפרסומים, כשליש מהמתבגרים והמבוגרים חושפים את גופם לשמש בה בשעה שהם יודעים שהקרינה גורמת לנזקים בלתי הפיכים.

העור משתנה עם הגיל, יש פחות הזעה וההחלמה מפציעה היא ממושכת יותר. ניתן לדחות הופעת הסימנים הללו על ידי הימנעות מחשיפה לשמש.

מבחינה ביולוגית תפקיד העור להוות חיץ בין הגוף לסביבתו. בתפקיד זה עליו להגן על הגוף מפני נזקים כגון נזקי קרינה של השמש, אובדן נוזלים, גורמים זיהומיים שונים, ולסייע בוויסות הטמפרטורה של הגוף. לעיתים תוך כדי ההגנה על האיברים הפנימיים סופג העור את עיקר הנזק, כמו לדוגמה כתוצאה מחשיפה לקרני השמש – יוצא העור הנפגע העיקרי.