הגורמים והסיבות לאקנה

טיפולי אקנה ברמת גן

אקנה היא בעיה כאובה הפוגעת באיכות החיים אבל חשוב לדעת שאקנה ניתן לטיפול!

המילה אקנה הגיעה מהמילה היוונית Akme שמשמעותה "מקום" או "נקודה".

אקנה היא מחלה המערבת את בלוטות השומן של העור, זה לא מסוכן אך יכול להשאיר צלקות בעור.

בעור יש נקבוביות המתחברות לבלוטות שומן הנמצאות מתחת לעור. השומן מתחבר לנקבוביות דרך הזקיקים בתעלות קטנות. חלב (Sebum) ונוזל שומני מופקים על ידי בלוטות אלו. הסבום נושא תאי עור מתים דרך הזקיקים אל פני שטח העור, שערות קטנות צומחות אל מחוץ לזקיקים אלו והאקנה מתפתחת כאשר זקיקים אלו חסומים.

הפצעונים לרוב גדלים על פני הפנים, גב, כתפיים וצוואר.

ובמלים פשוטות: תאי עור, חלב ושיער נהיים גוש אחד אשר יוצר בקטריות וכתוצאה מהנפיחות הפצע מתחיל להתפתח ולצאת מעל העור.

לצד האקנה המוכר, הידוע גם בשמו אקנה וולגריס  (acne vulgaris)  יש גם נגעי עור אחרים, ביניהם קשקשת, ואחרים שטועים בהם כאילו הם אקנה, בעוד שבעצם הם דורשים טיפול שונה. בכל מקרה, כדאי לפנות לדרמטולוג שלך כדי להתייעץ איתו מה לעשות. עם זאת, קצת השכלה אודות אותם דמויי-אקנה לא תזיק ותסייע לכם להכין את השאלות המתאימות לרופא/מטפל שלכם.

דרגות האקנה

דרגה 1: אקנה בדרגה נמוכה. אקנה לא דלקתי, לא צלקתי, עם קומדונים פתוחים (ראשים לבנים)  וקומדונים שחורים (ראשים שחורים).

דרגה 2: אקנה מתקדם. אקנה דלקתי ולא דלקתי לסירוגין, לא צלקתי עם קומדונים פתוחים  וסגורים פפולות ופוסטולות. נראה כמו בליטה קטנה ומכיל נוזל מוגלתי.

דרגה 3: אקנה חמור. אקנה דלקתי ולא דלקתי לסירוגין, לא צלקתי עם קומדונים פתוחים וסגורים ריבוי פפולות ופוסטולות.

דרגה 4: אקנה חמור מאוד- אקנה וולגאריס. אקנה מאוד דלקתי, צלקתי, עם קומדונים פתוחים וסגורים, פפולות ופוסטולות. נודולות וציסטות.בליטה גדולה ואדומה מתחת לעור וכואבת. נוצרת כאשר הנקבובית נסתמת לחלוטין והחלה כלוא בפנים ולא יכול לצאת החוצה. כתוצאה מהסתימה החלב, החלב שממשיך להצטבר נשפך לרקמות מסביב ונוצר דלקת שיכולה להשאיר צלקת. הקיר של בלוטת השומן נהרס ומתבקע עם תכולת החיידקים שבו לתוך רקמת העור.

הגורמים לאקנה:

אף אחד לא בטוח מה הגורם לאקנה. מומחים מאמינים כי הסיבה העיקרית היא עלייה ברמת הורמון האנדרוגן. האנדרוגן עולה כאשר האדם מתבגר. רמות האנדרוגן הופכות את בלוטות השומן שמתחת לעור לגדולות יותר והבלוטות מייצרות יותר שומן.

חלק מהמחקרים מצביעים על כך שתופעת האקנה יכולה להיות גם גנטית. ישנן תרופות המכילות ליתיום ואנדרוגן אשר יכולות גם כן לגרום לאקנה.

גורם נוסף היכול לגרום לאקנה זה תכשירים קוסמטיים שומניים אשר יכולים לגרום לרגישויות אצל אנשים מסוימים.

שינויים הורמונאליים במהלך ההיריון הם גורם נוסף היכול לגרום לאקנה בפעם הראשונה, או לחזור על עצמה.

מתח  הוא  אחד   הגורמים   המואשמים לעיתים  קרובות   בהחמרה  של אקנה. מתח   גורם   להפרשת   הורמון  הנקרא  קורטיזול.  ביחד  עם האדרנלין   המופרש  גם הוא  בזמן  לחץ  ומצוקה – גורמים לעליית  רמת הסוכר   בדם  ולהאצת הפעילות של  תאי הגוף. תגובה  זו  שהוכחה  כשימושית   במיוחד  כאשר  האדם  הקדמון  נתקל  בחיית טרף  אינה מועילה  במיוחד  לאדם  המודרני.

מחקר   חדש   מוצא  קשר  ישיר  בין  חומרת האקנה  למחזור  החודשי. מתברר   שבנערות ונשים  רבות   יש  החרפה  באקנה  ביום   שמתחיל  הדימום  החודשי  והטבה   כאשר  הדימום  נגמר. במחקר  נמצא  שפתחי  בלוטות  החלב  הוא  הקטן ביותר  בין ימים  15  ל 20  של המחזור במקביל  לרמה  מקסימאלית של הורמונים  בערך  באותם  הימים (סביב  הביוץ  הקורא  באמצע החודש). רמה  מקסימאלית זו  של הורמונים  והקטנה  בפתחי בלוטות החלב   גורמות לפצעונים  והחרפה  באקנה  כ שבוע לאחר מכן   בתחילת הדימום  החודשי.